27.06.2022 võttis Eduskunta vastu karistusseadustiku muutmise seaduse, millega uuendati seksuaalkuritegusid käsitlevat osa. Kui seni oli seksuaalkuritegude määratlemisel oluline vägivalla kasutamine / sellega ähvardamine või ohvri võimetus end kaitsta, siis edaspidi on rõhk asjaolul, et seksuaalaktiks on vaja selgelt väljendatud nõusolekut. Lisaks loetakse tulevikus alla 16 aasta vanuse isikuga toimuv seksuaalakt lapsevägistamiseks. Karistus seksuaalse ahistamise eest laieneb ka muudele tegudele peale puudutamise – nt seksuaalset enesemääramisõigust rängalt solvav sõnakasutus ning seksuaalse kujutise loata levitamine, ka kooskõlastamatult enda alastipildi saatmine on edaspidi seksuaalkuriteod. Justiitsminister Anna-Maja Henriksson nimetas kodanikualgatusest „Nõusolek 2018“ alguse saanud muudatusi ajaloolisteks, sest need muudavad mõtteviisi.
Loe lähemalt:
Finlex, „Laki rikoslain muuttamisesta“;
Eduskunta, 16.09.2022, „Hallituksen esitys HE 13/2022 vp“;
Yle Uutiset, 18.02.2022, „Suomeen on tulossa suostumukseen perustuva raiskauslaki, joka koskettaa tuhansia ihmisiä vuosittain – nämä asiat se muuttaisi“;
Yle Uutiset, 27.06.2022, „Uusi laki seksuaalirikoksista perustuu suostumukseen – lue tästä, kuinka pykälät muuttuvat“;
Yle Uutiset, 22.11.2022, „Pyllyn kommentointi voi pian olla seksuaalista ahdistelua – lue, mikä kaikki on rangaistavaa ensi vuodesta alkaen“